Makaleler

Doğru renklerle huzurlu mekanlar yaratmak elinizde.

Renkli ve özgür bir sezon bizi bekliyor…

Doğru renklerle huzurlu mekanlar yaratmak elinizde…

Yepyeni bir sezona merhaba dedik… Hazır sezon da açılmışken, bu sıralar evinizi boyatmayı düşünüyorsanız, işinize yarayacak pek çok ipucunu bu yazıda bulabilirsiniz. İşte, ürün yelpazesinde 60 binden fazla renk sunan Dyo’nun 2011 İlkbahar – Yaz sezonuna dair önerileri.

Evimizin kapısından içeri girdiğimiz anda, bütün gününün karmaşasını, hızlı temposunu da geride bırakıyoruz. Rahatladığımız, huzur bulduğumuz evlerimizin dekorasyonunda en önemli öğelerden biri kuşkusuz, mobilya ve aksesuarlar kadar önemli olan duvarlarımızın rengi… Renkler, duygularımız ve ruhsal dünyamızı, tahmin etmediğimiz kadar çok etkileme gücüne sahip. Duvarlarımızın rengini seçerken, trendler işimizi kolaylaştırsa da hem yaşam tarzımızı ve hem bizi yansıtmasına da dikkat etmemiz gerekiyor. Tabii, evimizin genel havasını da unutmamak gerek…

Mekanlarımızın ihtiyaç duyduğu atmosferi sağlamak için en kritik noktalardan biri duvarlarımızda kullandığımız boyanın rengidir. Renk seçiminde, sezonun trendy renklerini göz önünde bulundururken, mekanın özelliklerine ve denge-uyum ikilisine göre karar vermek en doğru yöntem gibi görünüyor. Sadece moda diye bir rengi seçmeden önce eviniz için uygun uygun olup olmadığına bakmanız, mobilyalarınız ve aksesuarlarınızla uyumu göz etmeniz, hayal kırıklığına uğramanızı engelleyecektir.

Mekanın aldığı ışık çok önemli. Aydınlık ortamlarda renkler daha canlı, kapalı havalarda veya loş ortamlarda soluk görünürler. Işığın duvara geldiği açıya göre renkte ton farklılıkları olabilir, şaşırmayın. Açık renkler mekanları olduğundan büyük, koyu renkler ise olduğundan küçük gösterir. İç mekanlarda duvarlar sıcak tonlarla boyandığında, odanın normal ısısından birkaç derece daha sıcak olduğu hissi yaratır.

Karakteriniz ve yaşam tarzınız da renk seçiminde çok etkili. Sıcak renkler insanı canlandırır, soğuk renkler sakinleştirir. Parlak renkler kişiyi mutlu ve enerjik kılar, soğuk renkler ise karamsarlığa sürükler.

Renkleri kullanırken, mutlaka tamamlayıcı renkleri göz önünde bulundurmamız gerekir. Tıpkı yaşamda olduğu gibi renkte de denge ve uyumu yakalayabilirsek, evimizde mutluluk bizi bekliyor. Renkleri tamamlayıcı renkleri ile birlikte kullandığımız zaman, daha parlak ve canlı bir etki yaratmış oluruz. Renklerin de bir enerjisi olduğunu unutmamak gerek… Her rengin üzerimizde pozitif ve negatif etkileri var. Başlangıçta pozitif etkilerini yükleyen renk uzun süre kullanıldığında negatif etkilerini yüklemeye başlar. Bu negatif etkiler o rengin tamamlayıcısı ile birlikte kullanıldığında nötrlenir.

Kırmızı, enerji veren çok güçlü bir renk olduğu için mutlaka yeşil ile tamamlanması gerekir. Yeşil, eğiten ve arındırıcı etkisi olan bir renktir. Kırmızının yoğun olarak kullanıldığı mekanlarda, turkuaz ve yeşil ile denge yaratmak mümkün.

Mor, lila, eflatun gibi tonlarından hoşlanıyorsanız, tek başına kullanmaktan kaçınmanız ve sarı ile tamamlamanız şart. Sarı güneşin rengidir, gençlik aşılar. Altın sarısını kullanarak da yaratıcılığın rengi mor ile güzel bir kombinasyon yapabilirsiniz. Evinizin dekorasyonuna farklılık getirmek için yeni önerilere açık olmanızda fayda var.

Evlerimizde açıktan, koyuya farklı tonlarını çokça kullandığımız mavi renk, dinlendirici, iyileştirici ve sakinleştirici bir etki yaratır. Turuncu ise duyguları harekete geçirir, neşe verir. Turuncunun fazla kullanılması melankolik bir hava yaratabileceği için, mavi ile dengelenmesi gerekir.

Renkleri biraz daha yakından tanıdıktan sonra, gelelim İlkbahar –  Yaz sezonunda öne çıkan trendlere…

Rengarenk bir sezon bizi bekliyor. Krem, bej, lila tonlarının hakimiyeti sürse de çiçek bahçesini andıran çeşitlilikteki renkleri evlerimize yansıtmakta özgür olduğumuz bir sezondayız. Moda dünyasında bir süredir devam eden renklilik, dekorasyonda da etkilerini hissettiriyor.  Yeter ki, alıştığımız renklerin dışında farklı seçeneklerin de olduğunu görüp, bunları uygulamak konusunda biraz cesur davranabilelim.

Bu yılın rengi hiç kuşkusuz pembe. Pembenin açıktan koyuya giden tonları arasından zevkli seçimler yapabilirsiniz. Lila yine öne çıkan renkler arasında yer alıyor. Özellikle uyku problemi çekenler, huzur veren ve sakinleştiren lila, leylak, mor gibi renkleri yatak odalarında uygulayabilirler. Ancak sarı ile dengelemekte fayda var.

Yeni sezonda bolca kullanılacak olan canlı yeşiller, turuncular ve kırmızının bordoya yakın tonları, enerjimizin tükendiği zamanlarda bizi neşelendirip, canlandıracaklar.

Klasik tarzı benimseyenler için önerimiz; bej, krem, kum beji ya da kese kağıdı, üzüm yeşili ve açık mavi tonlarına göz atmaları. Bu renkler yeni sezonda da en çok tercih edilecek renkler arasında yer alıyor.

Doğru renk seçimi ile sizi yansıtan, kendinizi mutlu hissedeceğiniz huzurlu mekanlar yaratabilirsiniz. Tabii rengi seçerken, boyanın ihtiyacınıza uygun olup olmadığına dikkat edin ve size sunduğu faydaları gözden kaçırmayın deriz.  Boya teknolojileri çok hızlı gelişiyor, yenilikleri atlamamakta yarar var…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu