Makaleler

Düğün mekanı seçerken…

Düğün mekanı seçerken öncelikle nasıl bir düğün hayal ediyorsunuz onu belirlemeniz gerekiyor. Yemyeşil kırlarda bir eğlence mi? Büyük bir otelin balo salonunda prenses olmak mı? Havuz başında sade bir kokteyl? Ya da çıplak ayakla kumsalda romantik bir düğün mü?

Buna karar verdikten sonra ortalama kişi sayısını belirlemeniz gerekiyor ki ona göre büyüklükte bir mekan araştıralım. 500 kişi üstü yemekli düğünler için oteller en idealidir. Hem ona göre ayrılmış salonları hem de yemeklerin yapımı, hazırlanışı için mutfak kısımları bulunur.200 kişi altındaki düğünler için ise küçük bahçeler, restoranlar, hatta tekneler bile uygun olabilir.
Tabii düğünün yapılacağı mevsimde çok önemlidir. Bahar düğünlerinde özellikle yağış riski olduğundan seçtiğiniz alanın mutlaka kapalı bir bölümü de olmasına dikkat edin ki herhangi bir aksilikte b planınız olabilsin.
Ulaşım ve araç parkı dikkat edilmesi gereken diğer bir husus. Tüm misafirlerin araçlarının olamayacağı göz önüne alınarak mekana gidecek bir servis tutulabilir. Birçok misafirin de kendi araçlarıyla geleceği düşünülerek araç park edilecek yer mutlaka sorulmalı ya da bir vale servisi olmalıdır.
En önemli konulardan biri de bütçedir tabii ki. Düğün mekanları genelde sezonda hafta sonları hafta içine göre daha pahalıdır. Ayrıca sundukları ikramlara göre de fiyat değişiklik gösterir. Mutlaka fiyata nelerin dahil olduğunu ve ekstraların ortalama ne kadar tutacağını hesaplamanız gerekir. Ayrıca şehir dışındaki mekanlar şehir içine göre daha uygun fiyatlı olabilir.
Sonuç olarak düğün mekanı en önemli unsurlardan biridir ve unutmayalım ki mekan seçimi minimum 6-7 ay önce yapılıp netleşmelidir. Aksi taktirde istenilen tarihte yer bulmak oldukça sıkıntılı olacaktır.
Düğün mekanı seçerken…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu