Makaleler

Kış aylarında ayak bakımı için 10 öneri

Kış aylarında ayak bakımı için 10 öneri

Bayanlar özellikle yaz aylarında açık ayakkabılar ve sandaletler tercih ettikleri için kış aylarında da ayak bakımına özen göstermelidirler. Eller ne kadar önemliyse ayaklar da bayanlar için çok önemlidir. Bunun için kış aylarında ayak bakımı için 10 öneri verelim. Uzun süre ayakta duran kapalı ayakkabı ve botların içinde kalan ayaklar terleyerek kötü kokulara neden olabilir. Bu nedenle ayaklarınızı mutlaka dinlendirmelisiniz.*Eve gelip ayakkabılarımızı çıkarttıktan hemen sonra ayaklarımızı yıkamamız son derece sağlıklıdır. Bu sayede hücreleriniz yeniden canlanacaktır.

*Ayaklarınızı yıkadıktan sonra mutlaka havalandırmanız gereklidir. Böylece ferahlamış olacaksınız.

*Giydiğiniz çorapları ertesi gün giymemeye özen gösteriniz.*Ayaklarınıza her gün mutlaka çatlamayı önlemek için ayak kremleri kullanmalısınız. Bu sayede ayakta durmaktan oluşan çatlaklar kaybolur. Aksi halde daha derin çatlaklarla karşılaşabilirsiniz.

*Banyo yaparken mutlaka topuk taşı denilen banyo taşını kullanarak ölü derilerden arınabilirsiniz.

*Nasıl ki ellerinize manikür yaptırıyorsunuz, ayaklarınıza yaptıracağınız pedikür uygulaması ile güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

*Kimyasal madde olan ojeleri tırnaklarınızda uzun süre bırakmamalısınız. Ayrıca bu renkte ojeleri direkt tırnağınıza uygulamayın. Altına şeffaf oje kullanıp üzerine koyu renk oje kullanırsanız tırnaklarınızın rengi değişmemiş olur. Aksi halde tırnaklarınız renk değiştirebilir.

*Ayaklarınızı müsait olduğunuzda yüksek bir yere dayayarak kan dolaşımını sağlayıp ayaklarınızı dinlendirin. Çünkü akşama kadar ayakta olduğunuzdan kan aşağıda toplanır.

*Fazla terlemeden veya başka sebeplerden oluşan mantarlar tırnaklarınızın kalınlaşmasına ve kaşınmasına sebep olur. Bu yüzden mutlaka bir doktora başvurmalı ve erkenden tedavi edilmesini sağlamalısınız.

Kış aylarında ayak bakımı

*Boş zamanlarınızda ayaklarınıza masaj yaparak ağrılara da son verebilirsiniz. Bu tavsiyeleri düzenli olarak uygularsanız yaz aylarına sağlıklı ve bakımlı ayaklarınızla merhaba diyebilirsiniz. En güzel sandaletleri ve ayakkabıları rahatlıkla giyerek ayaklarınızı gözler önüne serebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu