BültenlerGelin Adayları İçinMakaleler

Gelin Aksesuarları Hakkında Bilmediklerimiz

Gelin Aksesuarları Hakkında Bilmediklerimiz

Gelin aksesuarı denince akla ilk anda gelin saçı ile ilgili aksesuarlar gelmektedir. Ancak araştırıldığı takdirde, gelin aksesuarları arasında çiçek taçları, tül perdeler, kolyeler, küpeler, bilezikler, bileklikler, ayakkabılar, eldivenler ve peçeler gibi çeşitli öğelerin bulunduğu anlaşılacaktır.

Gelin aksesuarlarının seçimi, gelinin kişisel tarzına, düğün temasına ve gelinliğin tarzına uygun olmalıdır. Örneğin, romantik bir gelinlik için çiçekli bir çelenk veya saç bandı tercih edilebilirken, daha modern bir gelinlik için minimalist bir takı seti daha uygun olabilir.

Ayrıca, gelin aksesuarları sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda düğün gününe özel anlamlar da taşıyabilirler. Örneğin, gelin ve damadın düğün yemini alırken takacakları yüzükler, ömür boyu sürecek olan evliliklerini sembolize eder.

Evlilik ve düğün denince kadın ile erkek için hayatlarında unutulmasını istemedikleri ilk güzel ve heyecanlı ortam ve olayların yaşandığı, evlenen kişilerin kendileri, ailelileri, yakınları ve arkadaşlarının muhteşem bir şekilde eğlenip her fırsatta anılarıyla yaşanmasını istedikleri o güzel ve özel gün anlamını taşımaktadır.

Haliyle böyle bir evlilik ve düğün söz konusu ise damatlık, gelinlik ve gelin aksesuarları da olmazsa olmaz kabul edilen görsel unsurların başında gelmektedir.

Bir gelin adayının ne kadar muhteşem gelinliği olursa olsun uygun gelin aksesuarları olmadığı müddetçe kesinlikle o gelinlik için tam olmuş denmeyecektir. Çünkü o gelinlik kavram çizgisinin devamı tamamlayıcısı olup tam bir görsel güzellik oluşacaktır. Gelin aksesuarları da geline bambaşka farklı güzel hava katacak ve tamamlayıcı olacaktır.

Bu aksesuarlardan bazılarını düşünün ki canlı ve Swarovski taş kaplı bir gelin tacı, düğünün yapılacağı güne hazırlanmış özel ayakkabı, takılması planlanan şık süslemelerle sarmalanmış harika bir takı kesesidir.

Ayrıca gelinliği tamamlayan tüylü veya çiçekli saç tamamlayıcı aksesuar ve takı takımları, şal yâda bolero tamamlayıcı olarak eklenebilir ayrıca gelinliğin beline kuşak veya zarif bir kemer farklı bir güzellik katacaktır.

Burada bazen yapılan bir hata olsa da asla gelinlik rengi dışında bir iç çamaşırı giyilmemesi gerekmektedir. Ancak aksesuar gibi gözükmese bile genelde düğün akşamı çıkacağınız balayınızda gece ve sabah için giyeceklerinizi hazırlamanız faydanıza olacaktır.

Aslında damatların en çok aksesuar olarak gelinin üzerinde kullandıkları detay unsur duvaktır. Aksesuarlar içinde olmazsa olmaz olup gelinliğin konseptine şekil veren, mutlak damat tarafından açılan bu aksesuar mutlaka rahat kullanılabilen özellikle o gün için sıkıntı oluşturmayacak bir model ve güzellikte olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gelinliğin kumaş renginden ton yada renk olarak yapılacak farklılık hatası düğünün başından sonuna kadar sizleri rahatsız edecektir. Bu sebeple mutlaka renk uyumuna dikkat edilmelidir.

Gelin Aksesuarları içerisinde gelinlerin birçoğunun aman gelin başı çok iyi olsun gerisi çok önemli değil mantığı da bitmiştir. Bu konuda kullanıcının çok hassas davranmalıdır. Unutmamak gerekir ki güzellik detayda gizlidir.

Gelin Aksesuarları Hakkında Bilmediklerimiz 1

Evlilik Sektöründe Yer Alan Firmalar

Sitemize ÜYE OLUN…

Gelin ve Damat Adaylarına kolayca ulaşın…

Ürün ve hizmetlerinizi tanıtın….

Düğün ve Evlilik Hazırlıkları sitemize

HEMEN ÜYE OLUN!

Eğer kış mevsiminde hava soğuk iken evlenecekseniz o soğuk havada mutlaka şal ya da bolero gelinin en azından hasta olmasını engelleyecektir. İlla da düğün için değil bu tarz şık şal ya da bolero başka davetlerde ve özel günlerde kullanılabilir.

Kullanımı günümüzde çok fazla olmayan nadirde olsa eldiven takan gelinler olabiliyor. Gelin aksesuarı olarak eldiven aslında basit gibi gözüken ve geline ciddi bir büyüleyici özellik ve ağırlık katan obje olarak tanımlayabiliriz.

Gelinlerin Zarafetine Son Dokunuş Aksesuar Trendlerini Bu Sezon da Oleg Cassini Belirliyor

Gelinlik ve abiye tasarımlarıyla yarım asırdır adından söz ettiren Oleg Cassini, gelinliklerin son dokunuşu olan aksesuarlarıyla bu sezonda da göz dolduruyor.

Kaynak; Oleg Cassini

Her gelinin kendi stilini yansıtan duvak, taç ya da saç aksesuarları gibi düğün konseptine uygun seçilen birçok aksesuar ile göz alıcı olmak mümkün. Gelinliğin zarif eşlikçisi aksesuarlarda bu sezon da trendleri belirleyen marka, tasarladığı gelin taçları, gelin buketleri, kese ve kemerleri ile gelinlerin ilk tercihi oluyor.

Gelin Aksesuarları Hakkında Bilmediklerimiz 2
Gelin Aksesuarları Hakkında Bilmediklerimiz 3
Gelin Aksesuarları Hakkında Bilmediklerimiz 4
Gelin Aksesuarları Hakkında Bilmediklerimiz 5

Gelin adaylarının en çok tercih ettiği gelin aksesuarlarından olan duvaklar, romantik ve masalsı bir görünüm yaratıyor. Uzun, kısa, dantelli, sade, gösterişli duvaklar her konsept düğün ile ayrı bir uyum yakalıyor. Oleg Cassini zengin aksesuar koleksiyonu ve uzman kadrosu ile bu sezonun trendleri arasında; kenarları motifli, dantel çerçeveli nakışlı modelleri asil ve zarif bir görünüm sağlıyor. Sade gelinlik modellerinde en çok tercih edilen tüller göz alıcı bir görünüme eşlik ediyor. Yunan tanrıçalarından ilham alan Helenistik duvaklar gelinliğe sofistike bir hava katıyor.  Kısa, sade gelinlik seçenlerin tercihi yine kısa ve minimal duvaklardan yana oluyor.

Düğün Gününde İçinize Sinmeyen Bir Saç Gecenizi Mahvedebilir

Gelin saçı ve makyajı gelinliğinizi tamamlayan, bütün güzelliğinizi öne çıkartan en önemli kozunuzdur. Düğün mevsimi yaklaşırken bu özel gün için gelin adaylarının karar vermekte en çok zorlandıkları konulardan biri de gelin saçı oluyor. Gün boyu tüm gözlerin üzerinde olacağı gelinlere ipuçları veren Saç Tasarım Uzmanı Erkan Uzelli, saç tasarımıyla ilgili en çok dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyor.

Kaynak; Erkan Uzelli

Kadınların en çok özendiği gün hiç şüphesiz düğün günü oluyor. Her kadın bu özel günün tüm ayrıntıları ile kusursuz olmasını ister. Heyecanla beklenen gün için, seçimlerin en zoru olan gelinliğin ardından sıra saçlara gelir. Gelinlik görünümünün tamamlayıcısı ve mükemmel görünümün bir parçası olacak saçlarda ise gelinler tatlı bir telaşa giriyor. Gelin saçınızı yaptırmadan önce mutlaka ilk ve en önemli şey gelinlik saçına prova yapılması olduğunun altını çizen Saç Tasarım Uzmanı Erkan Uzelli, ‘‘Ne kadar iyi hissederseniz, o kadar güzel görünürsünüz.’’ dedi.

‘‘DÜĞÜN STRESİNİ AZALTMAK İÇİN ÖN PROVA ŞART!’’

Düğün gününe ne kadar zaman kaldığına bağlı olarak, gelin saçında gelinliğinin desenine göre mutlaka bir prova yapılmasını belirten Erkan Uzelli, ‘‘Gelin saçı, gelinliğin modeline ve kişinin yüz hatlarına göre tercih edilmeli. Bazen buna özen gösterilmeyebiliyor. gelinlik çok netse yani hiçbir desen yoksa düz bir kumaşsa saçın toplu olması gerekir. Eğer gelinlik hareketliyse, dantelliyse, üzerinde taşları varsa, desenleri varsa burada da saçın tamamen hareketli olması lazım.

Eğer gelinliğin altı bolsa saç tamamen açık olmalı ve saç bol şekilde taranmalı. Saç biraz daha gösterişli olmalı. Eğer gelinlik biraz daha dar, balık şeklinde iniyorsa burada saçın biraz Helenistik toplanması gerekiyor yüz hatlarına göre. Kişinin çenesi eğer uzunsa biraz tepesine küçük bir krepe ile verteks bölgesine yükseklik kazandırıp kişinin yüzünü biraz daha küçültmemiz gerekiyor. Tabi bunları önceden belirlemek ve düğün zamanı stres yaşamamak adına önceden bir provanın yapılması şart.’’ ifadelerini kullandı.

‘‘GELİNLİĞİN İÇERİSİNDEKİ KİŞİNİN GÖRÜNÜMÜ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ’’

Bir gelinin saç modeli ve rengi ile yapmaması gereken ayrıntıları belirten Uzelli, ‘‘Birincisi kişinin gelinliğin içerisindeki görünümü bizim için çok önemli. Gelinlik eğer çok bolsa kadın bunun içinde kaybolabileceği için saçı da ona göre organize etmek gerekiyor. Bazen gelinlik almaya gidildiğinde gelinlikçiler yönlendirebiliyor ama kişinin hayalindeki gelinlik o olmayabiliyor. Bu sefer kişi bambaşka bir hale de dönüşebiliyor.

Bazen tam tersi de olabiliyor. Yani aslında burada kişinin bedenini iyi tanıyor olması lazım. Kadınların seçtikleri gelinliğin tam üstlerine oturan bir model olması bizim de işimizi kolaylaştırıyor. Mesela gelinlik çok bolsa siz o kişiye at kuyruğu yapamazsınız, sıkı bir toplama, balerin tarzı bir toplama yapamazsınız. Çünkü bol gelinlik diyor ki bana rahat saç yapmalısın. Kişi saçını toplamak istiyorsa bile onu biraz bollaştırmak gerekiyor. Benim gelin hanımlara tavsiyem seçecekleri gelinliği iyi tanımaları gerektiği. Bedenlerine iyi oturduğuna emin olmalılar. Ve asla dar olan bir gelinliğe bol saç yapılmamalı bol olan gelinliğe de sıkı saç yapılmamalıdır.’’ dedi.

BU YIL AÇIK SAÇLAR ÇOK REVAÇTA!

2023 sezonuna bakıldığı zaman saçların açık görünümde olduğunu söyleyen Uzelli, ‘‘Bu yıl açık saçlar çok revaçta. Gelinlik darda olsa daha açık bir taramayla o gelinliği daha modernleştiriyoruz. Kadınlar bazen gelinliğini alıyor ama daha sonra onu başka bir elbiseye dönüştürmek istiyor. Bunun için daha gelinlik havalarından o nostaljik gelinliklerden kaçındığımız bir dönemdeyiz. Buna istinaden modern gelinlik tercih eden kadınlara biz de modern saç taramak zorundayız.

Topuz yapmaktan kaçınıyoruz. Kişinin üzerinde gelinlikli bir fotoğrafını görmek istiyorum. Gelinlik ne kadar dar ne kadar bol, nerede dantel var ya da nerede askısı var, dekolte nereden başlıyor ona bakıyoruz. Burada saçı ona göre volümleştiriyoruz ya da saçı daha salaş bırakıyoruz. Yani gelinlik darsa daha açık dalgalarla daha su dalgalarıyla taranmış bir saç yapıyoruz. Ya sol kulağının hemen arkasına doğru şık bir taçla, şık bir tokayla ya da gelin aksesuarlarıyla orayı topluyoruz.’’ açıklamasını yaptı.

GELİN MAKYAJI NASIL OLMALIDIR?

Yüz tipi, ten rengi, göz rengi ve göz şekliniz, gelinliğin modeli gibi kriterleri değerlendirerek gelin makyajına karar verebilirsiniz diyen Uzelli, ‘‘Gelinler makyajda daha şeftali tonlarına ağırlık veriyorlar. Eğer gözde baskın olan bölgeler çukursa oraya daha aydınlık verici, açık renklerle beyaz pudralama dediğimiz uygulamayla o basık olan gözü biraz daha belirginleştirip yukarı çıkartıyoruz.

Ama örneğin göz daha büyükse, iriyse eşek göz dediğimiz gibi oraya biraz daha smokey eyes dediğimiz, siyah eyelinerın kalın çekildiği makyajı yapıyoruz. Fakat onu yaparken o iri gözü biraz daha içeri almak adına oraya biraz daha koyu eyeliner çekiyoruz. Kedi gözü gibi düşünebiliriz. Gözü biraz daha sivri yapmaya çalışıyoruz.’’

Evlilik Sektörü’nde faaliyet gösteren

KOBİ’lere büyük FIRSAT!

Dijital Medya Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu