Makaleler

Gelin Kaynana Problemlerinde Çözüm Yolları

Anne olmak bayanlar için çok özel bir durum.

Kendisinin yaşayamadığı her şeyi çocuğuna sunmak istiyor. Erkek çocukları da anneye ayrı bir düşkün oluyor. Bunun farkında olan anneler de eşinden bile görmediği ilgiyi oğlundan görmeye başlıyor.

Zaman geçiyor, oğulları birini seviyor ve anneler oğullarını paylaşmak duygusunu yoğun yaşamaya başlıyor. Oğlunun elinden gittiğini düşünen anne bu duruma el koyma isteği duyuyor ve gelinini sürekli eleştirmeye başlıyor.

Gelinler için de durum çok farklı değil. Her yaptığı işte anneyle kıyaslanması gelinleri çok rahatsız etmeye başlıyor. Yaptığı yemek, yaptığı temizlik, anne olduğunda evladına gösterdiği tutum ve birçok konuda kaynanasıyla kıyaslanıyor. Birinin oğlunu paylaşmak istememesi, diğerinin kaynanasını rakip görmesi birçok sorunların oluşmasına neden oluyor. Peki gelin kaynana ilişkisinde çözüm yolları yok mu, bu yarış durumu değişebilir mi?

 

Cinderella with a candle

Doğru iletişim yolları uygulandığında bu durumu olumlu bir sonuca dönüştürmek mümkün. Yeter ki her iki taraf da bunu istesin ve bununla ilgili adımlar atsın. İşe alınganlıkların azaltılmasıyla başlamak gerekir. Gelin de kaynana da her söylediklerinden alınmamalı.  Empati yapabilmek de en güzel çözüm yoludur. Gelin bir gün kendisinin de evlat sahibi olacağını düşünmeli ve onu anlamaya çalışmalı. Aynı şekilde kayınvalide de kendisinin zamanında bir gelin olduğunu düşünmeli ve onun da bazı hatalar yaptığını unutmamalı.

Her iki taraf da unutmamalıdır ki biri oğlunu çok seviyor, biri de eşini çok seviyor. Onların kavgası ikisinin sevdiği birini üzecektir. Her iki taraf da bu ayrıntıyı unutmazsa kavgalar çok azalacaktır.  Kayınvalide gelinini bir kızı gibi korursa ve bir gelin kayınvalidesine bir anne gibi davranırsa belli bir süre sonra her şey düzelecektir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu