Makaleler

Evlilik korkulması gereken bir şey midir?

Evlilik, öcü değildir .

Çoğu kişi özellikle de evlilik arifesinde olan insanlar ya da evliliğe giden yollardan geçmeyi düşünenler biraz ürperir evlilik lafını duyunca.

Aslında hayatın gerekli müesseselerinden olan evlilik, iki tarafı da hayata bağlar.

Yapılan araştırmalar özellikle erkeklerin evli olanlarının bekar olanlarından daha uzun ömürlü olduğu, hastalıklara yakalanma ve hastalıkları atlatma dönemlerinin daha kısa olduğunu gösteriyor.

SW_Jamie Perrington

Evli erkekler bekar erkeklere oranla daha az psikolojik ve ya tıbbi hastalıklara yakalanıyor. Kadınlarda da evli olan bayanların daha mutlu olduğu hayata daha fazla tutunduğu bulguları elde edilmiştir.

Çoğu kişi buna ben de dahilim, bazen evlenmek daha iyi bekarlık sultanlıktır diye düşünür. Aslında bekarlık da evlilik gibi bazı özgürlükler tanır. Ama evliliğin artıları bekar olmaktan fazla olduğu için evlilik belli bir yaştan sonra gerekli hale geliyor.

İnsan sosyal bir varlık olup ilerleyen yıllarda da yanına bir eş, dost, sığınacağı liman arıyor. Erkek hem mutlu olmak hem de çocuk sahibi olup neslini sürdürmek için eş istiyor. Kadın da korunmak, sığınacak bir liman bulmak ve ömrünü beraber yaşayacağı eşiyle olmak için evlenir.

Elbette ki evlilik kurumu günümüz ilişkileri açısından oldukça tahrip edilmiştir. Bozulan evlilikler nedeni ile boşanmalar oldukça fazla olup neredeyse evlenen çiftlerin yarısına yakını boşanma yoluna gitmektedir.

Bu evliliğin aslında kötü bir şey olduğu anlamına gelmiyor. Sadece evlenmeden önce çok fazla düşünmek ve gerçekten seçilen partnerden emin olmak gerekiyor.

Bunun haricinde eğer çiftler birbirini iyi tanımış, birbirinin kişiliğinden emin olmuş ise zaten evlilik de sağlıklı yürüyecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu