Makaleler

Mantık Evliliği Mi Aşk Evliliği Mi?

Mantık evliliği mi aşk evliliği mi?

Mantık evliliği mi aşk evliliği mi elbette ki oldukça önemli bir sorudur.

Üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken bu sorunun cevabı tek bir kelimeden ya da cümleden oluşacak kadar basit değil. Zira çok yönlü değerlendirecek olursak ne aşk ne de mantık tek başına asla yeterli olmayacaktır.

Bunun nedenlerini, nasıl olması gerektiğini bugün sizlerle konuşacağız.

Haydi, gelin beraber bu sorunun cevabının peşine düşelim. Ve cevap neymiş bir görelim.

İnsanoğlu basit bir varlık değildir.

Organları, duyguları, aklı olan bir varlık olup karmaşık bir yapıdadır. Tek başına sadece duyguları olan bir varlı olmadığı gibi tek başına düşünceleri tek olan bir varlık da değildir.

Sosyal bir canlı olan insan evleneceği zaman mutlu olmak adına bir karar verir. Kararı eğer sadece mantıksal ise yaptığı evlilik mantık evliliği olur. Bu mantık belki zenginlik, ün, şöhret ya da yüksek mevkiler içerebilir. İlk başlarda evlik gayet güzel de gidebilir. Ama zamanla mantığın verdiği doğruluk hissi azalır.

Arada bir duygu olmadığından evlilikteki en ufak çatlak giderek büyür. Normal evliliklerde arada aşk ve ya sevgi varda bu güçle tartışmalar, kırgınlıklar halledilir.

Mantık evliliği ise mantık içerdiğinden bu tek başına asla yeterli olmaz. Mutsuzluk, kırgınlık, hayal kırıklıkları yaşanır.

Sadece aşk olan evlilikte eğer çiftler aşık ise ama mantıksal olarak evliliği hiç irdelememiş, düşünmemiş, koşullara bakmamış ise aşkın büyüsünü yitirmesi ile “ben ne yaptım”,  “aşık olduğum kişi bu muydu” ,  “nasıl hata yaptım”  gibi sorgulamalar başlar.

Aşk büyüsünü yitirir, ardından evlilik teklemeye, bozulmaya başlar.

Yani kısacası ne sadece tek başına aşk ne de tek başına mantık iyi bir evlilik sağlamıyor.

İkisini bir arada bulundurmak gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu