Makaleler

Kanlı Elmaslar hakkındaki gerçekler

Kanlı Elmaslar hakkındaki gerçekler…
Bir yüzüğün, küpelerin, bir kolyenin, ya da başka tür bir mücevherin bir parçası olarak, kim bir elmas sahibi olmak istemez?
Elmasların farklı boyutlar, şekiller, renkler, ve belirginliklerde olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak kanlı elmasları daha önce hiç duydunuz mu? Bu terimi daha önce duymuş olabilirsiniz, ama birçok kişi bu elmasların ne olduğuna dair gerçekleri bilmiyor.. Bazen  savaş elmasları olarak da anılan kanlı elmaslar, Afrika’nın savaştan ciddi zarar görmüş kısımlarından çıkarılan değerli taşlardır. Sıklıkla, bu madenlerin liderleri, isyankarlar ve milis kuvvetleridir, ve bu elmasların satışından elde edilen para genellikle savaşı ve ayaklanmaları finanse etmek için kullanılır. Köylerin ve hatta daha geniş toplulukların bu madenlerde çalışmak için esir edildiği ve zorlandığı kanıtlanmıştır. Hatta bazıları bu sebepten dolayı öldürülmüştür.
Pürüzlü Elmaslar
Muhtemelen ufak mücevher kutularınızda saklanan elmas yüzük, ve kolyeniz hakkında kanlı elmas sayılıp sayılmadıklarını merak ediyorsunuzdur. Sahip olduğunuz elmasların kanlı elmas olup olmadığını bilmeniz için gerçekten açık bir yol olmasa da, satın aldığınız elmasların savaştan-mustarip Afrika’dan olmadığından emin olmanın bir yolu, saygın ve tanınmış elmas mağazalarından satın almaktır. Tüm dünyadaki ülkeler, bu elmasların satılmasını yavaşlatacak ve mümkünse durduracak yaptırımlar oluşturmuşlardır. Eğer kanlı elmasları kimse almazsa, onların çıkarılması yavaşlayacak ve en sonunda onlar için artık hiçbir pazar kalmayacağından, bu vahşetin durması olası gibi gözüküyor.
Gerçekten, kanlı elmaslar için madencilik, günümüzde yıllar boyunca yapılan bir ticaret haline gelmiştir. Konu, Birleşmiş Devletlerin dikkatine ilk olarak 1999’daki Genel Kurul sırasında sunulmuştur. 2000’de, Birleşmiş Devletler, bu elmasların isyan operasyonları finanse etmek için mali yardımlar aracı olarak kullanıldığı gerçeğini gördü ve buna karşı hareket başlattı. Bu elmaslar geniş çaplı olarak satılmaktaydı ve halen sürmekte olan savaşa  AK-47’ler gibi silahları, cephaneyi, bıçakları, ve diğer parçaları satın almak için kullanıyordu.  Savaş problemi nedeniyle elmaslar Afrika boyunca yaygın olsa da, Güney Afrika, Tanzanya, Namibya, ve Botsvana gibi bölgeleri nadiren etkilemekteydi. Onun yerine, en zor çarpışma bölgeleri olan Kongo, Sierra Leone, ve Angola, madencilik endüstrisinin serbest ticaretin ve düzenlemelerin yürütüldüğü ülkelerdir.
Kanlı elmaslar günümüzde büyük bir sorun mu?
Sorunu çeşitli ülkeler göz önüne getirdiğinden beri, birinin bir mücevher mağazasına gidip bir kanlı elmas satın alma sıklığı seyrekleşti. Çalışmalar, kanlı elmasların her sene çıkarılan ve satılan elmasların toplam miktarının sadece %.02’sini oluşturduğunu göstermiştir. Bu, günümüz dünyasında bir kanlı elmas satın alma şansınızın çok düşük ya da hiç olmaması demektir. Tabii ki, sorunun farkında olmak hiçbir zaman can acıtmaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu