Makaleler

Mutlu Bir İlişki İçin Öneriler

Kadın-erkek arasındaki ilişki yaratılıştan bu yana devam eden bir gerçekliktir.

Yaratılışın sonucu olarak kadın ve erkek arasındaki karşılıklı çekim onları bir araya getirmeye zorlar. İnsan soyunun devamı için de bu zorunludur.

Aralarında aşk, sevgi olduğunu söyleyen çiftler bir yola çıkarlar. Bu ilişki sürecinde bireyler birçok paylaşımda bulunur.

Bu nedenledir ki ilişki süreci oldukça önemidir.

Öncelikle bireysel olarak hayattan zevk alınmalıdır. Dönem dönem üzüntülü vakitler elbette olacaktır ancak gereksiz hüzünler sizi yıpratır. Siz mutlu olun ki çevrenizdekiler de mutlu olsun. Mutluluk bulaşıcıdır çünkü.

Evliliğin olduğu kadar bir ilişkide de cicim ayları vardır. Hayat bir nevi toz pembedir. Ancak illa kadın-erkek ilişkilerinde değil her türlü ilişkide olduğu gibi bu tarz romantik ilişkilerde de sorunlar olması çok muhtemeldir. Hatta normali budur. Ayırt edici nokta, bu sorunların üstesinden gelinip gelinemediği ve eğer sorun çözülmüşse nasıl bir yol izlendiğidir.

Sorunların zamanla ortaya çıkması bireylerin birbirlerini daha iyi tanımalarından kaynaklanır. Bu tanıma sonucunda sevgilide istenmeyen veya hoşa gitmeyen özellikler görülmüş olabilir. Unutulmamalıdır ki insanlar mükemmel ve kusursuz değillerdir. Burada asıl mesele onu olduğu gibi kabul etmektir.

Sorun ortaya çıktığında çiftler bu soruna karşı beraber hareket etmelidirler. Birbirlerinin karşısında değil tam olarak sorunun karşısında yer almalıdırlar. Karamsarlığa ve umutsuzluğa düşülmeden soruna karşı çözüm arayışına girilmelidir. Çözüm sürecinde ise çiftlerin kullandıkları dil, suçlayıcı olmamalıdır.

“Senin yüzünden, her şeyin sebebi sensin” tarzı konuşmalar kalp kırmaktan başka hiçbir işe yaramaz. Saygı ve sevgi çerçevesi içinde sözler sarf edilmelidir. Çünkü artık sorun çıkmıştır ve sorunun neden çıktığını, kimin çıkarttığını tartışmak zaman kaybından başka bir şey olmaz.

IMG_1947

İletişim bir ilişkide belki de en önemli konudur.  “Ben” dili kullanılmalıdır. Buna “Böyle davranman beni üzdü” gibi örnek verilebilir.

İlişkide ortaya çıkan sorunları kendi aranızda çözüme kavuşturamadığınız durumda bir Evlilik Danışmanı’na başvurmanız sağlıklı olacaktır.

Mutlu bir ilişkide kadın ve erkek işbirliği içinde ve uyumlu olmalıdır. Adeta bir çarkın dişlileri gibi…

Ve her zaman sevgilerini ifade etmelidirler. “Seni seviyorum” çok anlamlı ve özel bir cümledir. Bu nedenle sadece anlamlı ve özel kişilere söylenmelidir. Çünkü herkese söylenen bir cümle özel olamaz.

Birbirlerine küçük hoş sürprizler yapmalıdırlar. Sürpriz sadece erkekten beklenmemelidir. Kadın da sevdiği adamı sürprizleriyle mutlu etmelidir.

Bu küçük ama aslında çok önemli önerileri hayata geçirmek ise zor olmasa gerek. Farkı göreceksiniz. Ama naçizane tavsiyemiz; farkı fark etmek için önce kendinizi fark edin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu