Makaleler

Yeni Saç Modeliniz

Yeni Saç Modeliniz…

Dalgalı saçlarınızı düzleştirdiğinizde ya da yepyeni bir kahkül kesimi denediğinizde göz, dudak ve yanak makyajınızda birkaç küçük değişiklik yapmanız gerekir. Yıldızların makyaj uzmanları, altı yaygın saç modeli değişikliğini kolayca tamamlamanıza yarayacak makyaj önerilerini paylaşıyor:

Düz Saç
Buklelerinize hoşça kal dediyseniz yeni saç modelinizi yumuşak bir makyajla dengelemek isteyebilirsiniz. “Düz saç ciddi bir görüntü verir fakat makyajınızda hafif dokunuşlarla bunu yumuşatabilirsiniz,” diyor makyaj uzmanı Carol Wagener. Ruj yerine parlatıcı kullanmayı deneyin, toz allık yerine de parmaklarınızla sürebileceğiniz krem allığı tercih edin. Ünlülerin saç ve makyaj gurusu Brett Freedman, “Gözlerinizi belirginleştirmek için kalem çekin ve kirpiklerinizi iyice kıvırın,” diyor. “Düz saçların tek ihtiyacı daha dikkat çekici gözlerdir.”

Dalgalı Saç
Freedman, dalgalı saçları olan kadınlar için şu tavsiyeyi veriyor: “Hareketli saçlar göze çarpmayan doğal bir makyajla birlikte kullanılmalıdır.” Dalgalı saçlarıyla şeftali rengi bir dudak parlatıcısı ve hafif bir bronzlaştırıcı kullanan Jennifer Aniston’ı düşünün… İşe az miktarda fondöteni yüzünüze güzelce yaymakla başlayın. Dalgalı saç yüzünüzü daha geniş gösterir, bu nedenle allık veya bronzlaştırıcıyı sadece yanaklarınıza az miktarda sürün. Dalgalı saç yumuşak ve kabarık olduğu için “yüz hatlarınızı belirsizleştirebilir,” diyor Wagener. Belirginleştirilmiş dudaklar ve gözlerle yüz hatlarınızı ortaya çıkarın. Kaşlarınız düzgün alınmış olsun, kirpiklerinizi far ya da kalemle çevreleyin ve kırmızı veya bordo renkte parlatıcıyla dudaklarınızı ortaya çıkarın.Uzun Saç
Catherine Zeta-Jones ve Gwyneth Paltrow ile de çalışmış olan ünlülerin makyaj uzmanı Kimara Ahnert, saçlarınızın uzunluğu omuzlarınızı geçiyorsa, “Uzun saçların arasında kaybolmamak için yanak ve dudaklarınızı canlı bir renkle vurgulamanız gerekir,” diyor. Freedman’a da kulak verelim: “Artık renk konusunda biraz maceracı olmanın zamanı geldi.” Kırmızı halıda her defasında farklı bir imajla arzı endam eden Drew Barrymore’dan ilham alabilirsiniz… (Altın Küre Ödülleri’nde, fuşya rengi ruju ve çakmak çakmak gözleriyle nasıl da Marilyn Monroe’yu andırdığını hatırladınız mı?) Alt kirpiklerinizin dibini daha önce hiç denemediğiniz mor gibi koyu bir renkle vurgulayabilirsiniz. Metalik tonlarla da denemeler yapabilirsiniz. “O çok sevdiğiniz pembe rujun üzerine altın rengi parlatıcı veya allığınızın üzerine biraz şampanya rengi yaldızlı pudra sürmek yüzünüzü bir hayli canlandırabilir,” diyor Freedman.

Kısa Saç
Saçlarınızı bir anda Victoria Beckham ya da Rihanna gibi kısacık kestirdiğinizde, yüzünüz ön plana çıkar. “İlk göze çarpan yerler olduğu için gözleriniz ve yanaklarınızı vurgulamalısınız,” diye öğütlüyor Wagener.

Dikkatleri gözlerinize çekmenin dört yolu: Kaş kalemi veya pudrasıyla kaşlarınızı dolgunlaştırın, kirpik diplerinize kalem çekin, kirpiklerinizi kıvırın ve iki kat hacim verici rimel sürün. Daha sonra, dikkati yüzünüzün orta kısmına çekmek için elmacık kemiklerinizden yukarı doğru, ten rengine yakın bir bronzlaştırıcı uygulayın . Elmacık kemiklerinizin hemen üzerine bir parça aydınlatıcı krem sürün ve onları gül kurusu allıkla renklendirin.

Topuz
Gergin bir topuz veya at kuyruğu, yüzü kısa saçtan daha çok ön plana çıkarır. Altın kural, genellikle ihmal edilen iki yer olan saç dibi ve çene bölgesindeki çizgileri yumuşatmaktır.

Pudrayı fırça yardımıyla, krem fondöten veya allığı da parmak uçlarınızla iyice yayarak yüzünüzün çevresindeki çizgileri yok edin. Saçlarınız yüzünüze düşerek gölge yapmadığı için yüz hatlarınızı belirginleştirmeniz gerekir. Yüzünüzün çevresine “3” şeklinde bronzlaştırıcı sürerek yanaklarınızı ve çenenizi belirginleştirin. Bronzlaştırıcıyı sürmeye şakaklarınızdan başlayın, sonra elmacık kemikleriniz ile alt çene ve boyun bölgesine ilerleyin.

Kahkül
Perçemin makyaj yaparken dikkate alınması gerektiğini söylüyor makyaj uzmanı Verel. “Dudakları, gözleri ve kahkülleri aynı anda vurgulayamazsınız.” Kahküllüyseniz, gözlerinizi veya dudaklarınızı vurgulamak arasında seçim yapmalısınız. Gözleri mi seçtiniz? Alt göz kapağınızın iç kısmına sıra dışı renkte bir kalem sürerek göz renginizi vurgulayın. Gözleriniz ela veya maviyse açık yeşil ya da denizci mavisi, yeşil veya menekşe rengiyse kırmızı, kahverengiyse gri kalem kullanın. Ya da dudaklarınızı güçlü bir renk tonuyla öne çıkarın. Dudaklarınızda genellikle doğal renkler kullanıyorsanız, mercan rengi, bordo veya kırmızı parlatıcı sürebilirsiniz.

Yeni Saç Modeliniz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu