Makaleler

Alyans ; Büyük anlam taşıyan zarif bir simge …

Özellikle evliliklerin yoğun olarak yaşandığı bu dönem ve mevsimde hangi TV kanalını seyrederseniz seyredin, karşınıza mutlaka bir Mücevher ve Alyans reklamı çıkacaktır.

Aslında bu anlamlı yüzük hakkında neler biliyoruz ki ;
Cevaplar sizi şaşırtabilir. Alyans ilk Antik Mısır’da Firavunlar tarafından sonsuzluğu sembolize etmek, evlilik sözleşmesi olarak görülen bir sembol olmuştur. Bazı din ve inançlara göre halen başarılı ve mutlu bir evlilik için çok önemli bir rolü olduğu söylenebilir. Kısacası mücevherin dairesel şekli olan alyans, daimi bir bağın sembolü olarak kabul edilmiştir.

Düğün ve nişanlarda pırlanta ve elmas taşlı yüzüklerin daha popüler olarak öne çıkmasının  ana sebebi, elmas taşın hem nadir hem de dünyadaki tüm taşlarlar arasında en sert ve dayanıklı taş olmasıdır. Bu sebeple evlilik töreninde aslında alyans veya pırlanta /elmas yüzüklerde vurgulanmak istenilen şudur: ‘’Sana karşı olan aşkım sonsuz ve daimi olacaktır’’

Tabii ki karar tamamen sizin zevkinize bağlıdır. Günümüzde artık o kadar çok alyans çeşidi bulunmakta ki, gerçekten karar vermek hiç kolay olmayacaktır.  Fakat mutlaka günlük giyim tarzınızı göz önünde bulundurarak karar verin, çünkü bu yüzüğü daima taşıyacaksınız.

İlginç başka bir gerçekte, aslında erkeklerin alyans kullanması 2.Dünya Savaşında popüler olmasıdır. Bu gelenek savaş sırasında genelde askerlerin yurtdışında ve uzaklarda görev almasından doğmuştur. Uzun süre birbirlerini görmeyen çiftler kendileri için alyansı bir bağ olarak görmüş ve böylece hatırlanmak istenmiştir. Aşırı zor durumlardan doğan bu gelenek , savaş sonrası olarak ta popülaritesini korumuş ve bu bugünlere kadar sürmüş.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu