Makaleler

Değerli ve yarı değerli renkli taşlar dünyasına yolculuk…

Değerli ve yarı değerli renkli taşlar … İnsanoğlu’nun değerli taşlara verdiği önem, ışıltısını gördüğü ilk an ile başlamıştır.

Yüzyıllar önce başlayan bu ilgi, hem parasal hem de manevi düzeyde gelişmiştir.

Tabi ki yüzlerce değerli ve yarı değerli renkli taş vardır ve kültürlere göre farklı inanışlar görmekteyiz. Manevi değeri olan taşlarda kendi aralarında renk ve gruplara ayrılır, pembe renkli olanlar genelde aşkı simgeler, mavi olanlar gücü, yeşil renkli taşlar ile çok çeşitli hastalıklara çare aranmaktadır.

Eğer konuyu taşları kuyumculuk sektöründeki süsleme sanatındaki yerini incelersek, elmas, yakut, zümrüt, kuvars, safir, opal ve inci en çok tercih edilen değerli taşlar arasındadır.

Değerli taşlar arasında en çok bilinen şüphesiz pırlanta dır. Pırlanta yeryüzünde bulunan en sert taştır, beyazlığı ve şeffaflığı ile saflığı simgeler, bu nedenle düğün ve evlilik törenlerinde pırlanta taşlı yüzükler çok tercih edilmekte. Bu yüzük ile evliliğin manevi değeri artmakta ve pırlanta taşı gibi güçlü bir aşkı simgelediği için erkek tarafından kadına hediye edilir.

Kırmızı garnet ve yakut taşlar, enerji ve cesareti simgeler, bu kırmızı taşların pozitif enerji aktardığına inanılmakta.

Pembe kuvars sevgiyi, mavi kuvars’ın ise kötülüklerden koruma etkisi olduğuna inanılmakta. Özellikle kızılderililer mezarların içinde mavi kuvars taşı ile gömülmekteler, bu taşın ölümden sonra bile kendilerini kötülüklerden koruduklarına inanılmakta.

Opal ve İnci taşları pırlanta gibi saflığı,ayrıca opal taşı umudu, inci ise bilgeliği simgelemektedir.

Renkli taşların dünyasına kısa bir yolculuk yaptık, bu yolda ve kültürlerde çeşitli ruhani ve derin inançlar olmakla birlikte, biliyoruz ki bu değerli taşlar ile renklendireceğiniz hayatınızı size farklı güzellikler katacaktır.

Değerli ve yarı değerli renkli taşlar …

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu