Makaleler

Düğün Bütçesi

Bütçe dostu bir düğün

Bütçenize dost bir düğün yapabileceğinizi hiç düşündünüz mü? İnsanlara neden halâ evlenmediklerini sorduğunuzda alacağınız cevap genelde önce para biriktirmeleri gerektiğidir çünkü düğün pahalıdır.

Şahane bir düğün bütçesi için paranızın yetmeyeceğinden mi korkuyorsunuz? Tüm bu endişeleri arkanızda bırakabilirsiniz çünkü harika bir düğün için çok fazla paraya ihtiyacınız yok. Zaman, öncelikler, aile ve arkadaşlar müthiş bir düğün için gerekli olan anahtar kelimelerdir.

Önceliklerinizi sıralayın
Düğün gününüz için neleri gerçekten önemli buluyorsunuz? Nelerin maliyetini kısmak istemiyorsunuz? Eğer bunu belirlerseniz daha önemli şeyler için kenara para ayırır daha az önemlilerden ise tasarruf edebilirsiniz. Mesela düğününüze nasıl gideceğiniz sizin için o kadar önemli değilse klasik bir araba ya da fayton yerine bisikletle, yürüyerek, patenle ya da normal bir arabayla gidebilirsiniz. Bu şekilde tasarruf edebilirsiniz. Buradan arttırdığınız parayı daha önemli şeylere harcayabilirsiniz.

Evleneceğiniz tarih o kadar önemli değil mi? Sezon dışı bir tarih seçin. Bütçenizin yarısından daha fazla tutan bir gelinliğiniz mi var? Olabilir ama o zaman düğün yapacağınız yerin daha az maliyetli olmasını sağlamalısınız. Orkestrayı düğün pastanızdan daha fazla mı önemsiyorsunuz? O zaman pasta yerine orkestrayı seçin. Yaratıcılık ve esneklik; işte işin sırrı burada.

Düğününüzü aile arasında yapın
Az sayıda insan çağırarak kanepeler, yiyecek ve içecek maliyetini azaltabilirsiniz. Ayrıca yüzlerce kişinin davetli olduğu bir düğün daha fazla eğlenceli ya da samimi olmayacaktır. Düğününüzde çok fazla davetlinin olması harika bir şey ama hepsiyle konuşma fırsatı bulamayacaksınız. Davetli listenizi hazırlarken seçici davranın ve davetlileri dikkatli seçin. Size en yakın insanlardan oluşan küçük bir grup seçtiğinizden emin olun. Bu şekilde büyük bir grup insana nasıl zaman ayıracağınızı düşünmek yerine az sayıdaki yakınlarınızla daha kaliteli vakit geçirmiş olacaksınız.

Ev düğünü
Büyük bir bahçeniz mi var? Bahçe düğünü harika olabilir. Evde düğün harika bir seçenek olacaktır. Tabi ki bunun pozitif ve negatif yönleri vardır. Mesela konuklarınız için yeterli imkânlarınız olmayabilir. Yüzlerce konuğun aynı tuvaleti kullanacak olması pek de iyi bir fikir olmayabilir. Bir yemek şirketiyle mi anlaşacaksınız? O zaman mutfağınızda yeterince yer olduğundan emin olmalısınız. Eğer küçük bir arkadaş grubu davet ettiyseniz o zaman samimi bir ev düğünü mükemmel olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu