Makaleler

Gelinliğin önemi ve çeşitli anlamları ..

Gelinliğin önemi…

Tanım itibariyle düğün sırasında gelin tarafından giyilen elbisedir. Geniş tanımıysa kültürden kültüre değişiklik gösterebilir. Belkide en tanıdık olanı batı kültüründe gelinliğin tüm düğünün odak noktası olmasıdır. Bu kültürün geçmişinde zengin ailelerden gelen gelinler cesur renklerle donatılmış kumaşlar kullanarak toplumdaki zenginlik ve güçlerini ortaya koyarlardı.

Çoğu zaman gelinliğin önemi her iki durumda da gelinin bütçesinin yettiği oranda tarz ve zevkini yansıtmaktı. Gelin ne kadar zenginse gelinliği de o denli gösterişli oluyordu. Zengin kadınların düğünlerinde ipek ve kürk kullanımına çok sık rastlanırdı. Bu durum yalnızca sosyal statülerinin bir gereği olarak görülmüyor, aynı zamanda dönemin modasını yansıtma anlamı da taşıyordu. Evliliğin amacı erkekle kadını bir araya getirmek olsa da çoğu batılı düğünlerde gelinlik seçiminde politika, soyluluk ve toplumsal sınıf daha büyük bir rol üstlenmiştir.

Doğu kültüründe gelinliğin anlam ve önemi geçmişte de şimdi olduğu gibi batı kültüründekinden farklıdır. Hindistan’da düğün sarisi, Vietnam’da Ao dai olarak bilinen bu elbisenin geleneksel olarak kırmızı renkte olmasının nedeni şans ve talih getirmesi anlamı taşır. Düğün kutlamaları farklı olduğundan resmi elbiselerin anlamı da yüzyıllardır süregelen gelenek ve göreneklere göre değişmektedir. Güney Hindistan gelinleri sarilerini Batı çizgileri taşıyabilen gelinliklerinin bir parçası yaparak batı ülkelerinde dahi bu geleneği sürdürmektedirler.

Doğu kültüründe gelinliğin anlam ve önemi çoğu zaman kumaşın kendisinden kaynaklanır. Japonya da gelinler en az üç farklı gelinlik seçer; geleneksel kimono ve aralarında beyazın da olduğu farklı renkte elbiseler. Filipinli gelinler farklı Baro’t saya elbiseleri giyerken Cava bölgesindeki Endonezyalı gelinler bluz gibi tasarlanan bir gelinlik olan Kebaya giyerler.

En çok bilinen üçüncü kültür gelinliğin pek çok anlam ve önemi olan Kızılderili kültürüdür. Gelini farklı bölgelere yapacağı yolculuklarda koruyacak bir bulutu temsil etmesi için beyaz renk kullanılan gelinliklerden tutun da gelin ve damadı kötü şans, açlık, yoksulluk ve diğer kötülüklere karşı koruyacağına inanılan ve sağ omza bağlanan beyaz pamuktan gelinlikle mücevherlere kadar pek çok çeşit bulunmaktadır. Modası geçmiş olanlardan en gösterişsiz olanlarına dek gelinlikler tarih boyunca toplumsal statüden gelenek ve batıl inançlara varıncaya dek pek çok anlam ifade etmiştir.

Gelinliğin önemi…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu