Makaleler

Uygun Gelin Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her genç kızın hayali dünyanın en güzel gelini olmaktır elbette ama güzelliğin temeli mutluluktan geçiyor.

O an kendinizi rahat ve mutlu hissetmeniz çok önemli yani. Birbirinden güzel ayakkabıları görünce aklımız başımızdan gidiyor. Hele de gelin ayakkabısı seçerken, bir sürü seçenek arasında kayboluyoruz.

Özenerek, aşık olarak seçtiğimiz ayakkabı daha düğün töreninin başında canımızı yakmaya başlayınca, biz fark etmesek de yüzümüzde bir huzursuzluk seziliyor. İlerleyen saatlerde ise ayakkabı iyice canımızı yakmaya başlıyor ve en özel günümüzü hatırlatacak düğün fotoğraflarımızda yüzümüz asıl çıkıyor.

Buradan anlıyoruz ki, gelin ayakkabısı seçerken temel kural ayakkabının rahatlığıdır. Düğünün ilerleyen saatlerinde ayakkabımızı çıkarıp, şıklığımızı bozacaksak da, ayılıp bayıldığımız ayakkabıyı almanın bir anlamı yoktur. Rahatlık konusunda da ayakkabının malzemesi çok önem arz ediyor. Saten, dantel, süet ve deri ayakkabılar oldukça rahat olurken, rugan ayakkabılar esneme payı olmadığı için arka ve yanlarda vurma yapabilir. Bu yüzden bu riske hiç girmemek en iyisi olacaktır. Bir de şu var ki; gerçek deri ya da süet değilse ayakkabı yine esneme yapmayacağı için ayağınızı vurabilir. İlk denediğiniz anda ayakkabı ayağınızı sıkıyorsa, açılır diye ummayın bu durumlarda.

Ayakkabı modellerinde, platformlu ayakkabılar daha rahat olduğu için düğünde de tercih edilmektedir. Sırf çok şık olduğu için yüksek topuklu bir ayakkabı alırsanız yine geceniz zehir olabilir. Günlük hayatınızda topuklu ayakkabıya alışık değilseniz, bu çizginin çok yukarısına çıkmamanız önerilir. Gece boyunca yürümekte zorlanmanıza sebep olabilir bu durum. Genel olarak 3-4 cm’lik topuk öneriliyor gelinler için. Fazlası can sıkıcı bir hal alabilir. Ayrıca topuğunuz çivi ya da ince topuk olursa sağlamlığından emin olmalısınız. Genellikle orta kalınlıkta topuklar önerilmektedir bu sebeple. Birde daha rahat bir yedek ayakkabı alırsanız, tüm riskleri ortadan kaldırmış olursunuz gelin ayakkabısı ile ilgili.

En önemli detaylardan biri de ayakkabının gelinlik ile uyumudur. Gelinliğimiz dikilirken ya da gelinliğimizi alırken hangi yükseklikte ayakkabı giyeceğimize karar vermiş olursak işimiz çok kolaylaşır. Yüksek topuğa göre dikilmiş bir gelinliği az topuklu ya da topuksuz bir ayakkabı ile düşünmek mümkün değil. Gelinlik ile yaratılmak istenen bir uzunluk algısı varsa, ayakkabının modelini ve topuğunu da buna göre seçmek gerekiyor. Damat beyin boyu da önemli tabi bu noktada, orantısız bir görünüme sebebiyet vermemek için, tüm bu detaylar göz önünde bulundurulmalıdır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu