Makaleler

Tek taş yüzük niçin bu kadar özel ?

Her hikayenin iki ayrı tarafı vardır. Bu klişe tek taş yüzükler için de geçerlidir. Tek taş yüzük almak önemli midir? Onları bu kadar özel kılan nedir?

Teknik olarak tek taş yüzükler iki insanın arasındaki aşkı ve evlilik bağını sembolize etmesi için tasarlanmıştır. Hayatlarını karı-koca olarak geçirecek iki insan arasındaki bağlılığı simgeler. Bununla beraber evlenmek için bir tek taşa ihtiyacınız yoktur. Evlilik sertifikası almak için de bir gereklilik değildir.
Fakat günümüz toplumunda bu önemli sayılır. Özellikle Amerikan inancına göre tek taş yüzük özellikle kadının artık sahipli olduğunu gösteren ve nişan sürecine resmiyet kazandıran bir simgedir. Nişanı sadece verilmiş bir söz olmaktan çıkarır. Ayrıca erkeği de diğer kadınlardan uzak tutar. Aslında onun bir başkası tarafından kapıldığını ve evlilik yolunda olduğunu gösterir.
Bundan dolayı günümüzde insanlar tek taş yüzüğe bu kadar önem verirler. Kadınlar daha sonra alyanslarını takacakları parmaklarına tek taşlarını takarlar. Bu da sol işaret parmağıdır.
Tarihi açıdan bakarsak tek taş nişan yüzükleri oldukça uzun bir süredir yaygın. İnanışa göre sol elin işaret parmağında vena amoris ya da daha yaygın adıyla aşk damarı bulunur. Bu damar doğrudan kalbe bağlanır. Bu inanış o kadar yaygındır ki bu yüzden nişan yüzükleri ve alyanslar bu parmağa takılır. Böylelikle çiftlerin kalplerinin birleştiğine inanılır.
STORKS
Fakat nihayetinde önemli olan iki insan arasındaki aşk ve aralarındaki bağın kuvvetidir. Bir kadın ve erkek birbirlerini gerçekten sevdiklerinde yüzük olmuş ya da olmamış hiç farketmez. Aynı şey alyansın yanı sıra birbirlerine olan aşklarını ve birlikte yaşayacakları süreci sembolize eden bir tek taş isteyen çiftler için de geçerlidir.
Elbette ki nişan yüzüğü çoğunlukla kadın için daha avantajlıdır çünkü böylelikle ailesine ve arkadaşlarına gösterebileceği bir şeyi olur. Erkek için de faydalıdır çünkü daha önceden belirttiğimiz gibi diğer erkekleri de kadından uzaklaştırır. illa en pahalı tek taş yüzüğü almanıza gerek yok. Onun değerini arttıran kalpten gelmesi ve veriliş şeklidir. Tabii ki pırlanta yüzüklerin sadece manevi olarak kıymetli olduğunu söylemek haksızlık olur. Siz sadece bu yüzüğü sadece  samimi  ve gerçek aşkla  sevdiğiniz kişiye verdiğinizden emin olun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu