MakalelerBültenlerDüğün Hazırlıkları

En İyi 9 Düğün Mekanı Önerisi

Düğün Mekânı

Nihayet yıllardır beklediğiniz o gün geldi çattı ve düğün hazırlıkları başladı. Düğün tarihi belirlendi, davetli listesi belirlendi, düğün yemeği, düğün pastası ve benzeri hazırlıklar yapıldı. Düğün öncesi en tatlı telaşlardan biri de Düğün Mekânı konusunda arayış içine girmektir. Yüzlerce hatta binlerce misafiri en iyi şekilde ağırlamak ve bu özel günü unutulmaz kılmak için en önemli detaylardan biridir. Elbette düğün hazırlıkları baştan sona bütçe ile alakalı ilerler. Herkesin gönlünde en iyi yerde düğün yapmak olsa da, imkânlar dâhilinde mekân belirlenir ve hazırlıklar ona göre yapılır. Sizin için hazırladığımız bu Düğün mekânı rehberi, seçim yapmanıza yardımcı olacak kapsamlı bir rehberdir.

düğün salonları

Düğün Mekânı nasıl seçilir?

Düğünü yapmayı düşündüğünüz mevsim, düğüne kaç kişi davet edeceğiniz, bunun için ayırdığınız bütçe, hayalinizdeki düğün için uygun olup olmadığı ve mekânın konumu gibi faktörler, Düğün Mekânı seçimi için önemli ölçütlerdir. Kış mevsiminde kapalı mekânlar, yaz mevsiminde açık alanlar ve ilkbahar – sonbahar gibi mevsimlerde ise daha otantik mekânlar tercih edilmektedir. Tabi bu zorunlu değil. Bunu sadece istatistiklere dayalı olarak söylüyoruz. Yazın kapalı mekânlarda düğün yapılmaz diye bir kural yok. Bu tamamen çiftlerin yaptığı programa göre belirlenir. Aşağıda listelediğimiz düğün mekânı tavsiyeleri listesi, tercih konusunda fikrinizi değiştirebilir ve plan yapmanızı sağlar.

En İyi 9 Düğün Mekânı Önerisi

Düğünün yapılacağı mevsime, bütçenize ve davetli sayısına göre değişebilen düğün mekânı konusunda çiftlerin ortak karar alması önemlidir. Aşağıdaki en iyi düğün mekânları, çiftlerin karar verme aşamasında incelemek isteyeceği mekânlardan bazılarıdır.  • Kır Düğünü

İlkbahar ve yaz mevsimlerinin değişmez düğün organizasyonlarından biridir. Açık havada yapılmak istenilen düğünler için özel olarak tasarlanmış yeşillikler içinde nefes kesen mekânlar tercih edilir. Masa düzeni, yiyecek içecek servisi, süslemeler ve hatta çalan müzikler bile bu temaya göre seçilir. Olası ani hava değişiklikleri için gerekli önlemler alınır ve düğün töreninin sorunsuz tamamlanması sağlanır. Ayrıca birbirinden estetik düğün fotoğrafları çekmeniz için idealdir. Türkiye’nin her ilinde kolaylıkla bulabileceğiniz kır düğünü mekânları, diğer alternatiflere göre biraz daha ekonomik ve popülerdir. Zahmeti az ama etkisi büyüktür. Konuklar için de farklı bir tören olacaktır.

  • Otelde Düğün

Düğün töreninizi 5 yıldızlı bir otelde yapmak istiyorsanız, deyim yerindeyse kesenin ağzını açmanız gerekir. Lüks bir otelde düğün yapmak için, sağlam bütçe ayırmanız gerekir. Çünkü özellikle büyükşehirlerde lüks oteller, bu organizasyonlar için kişi başı fiyatlandırma yapmaktadır. Size birden fazla farklı yemek mönüsü alternatif sunulur ve buna göre tercih yapılır. Kışın kapalı balo salonlarında, yazın ise otellerin açık alanlarında ve havuz başında düğünler organize edilir. Otel düğünleri, sıkça tercih edilmesine rağmen çoğu zaman kasvetli ve çok masraflı olabilmektedir. Çoğu lüks oteller, çiftler için balayı odası ve çeşitli ek hizmetler sunmaktadır. Düğün yaptığınız otelde o gece konaklayabilirsiniz.

kır düğünü mekânları

  • Tarihi Mekânlar

Her tarihi mekânda düğün yapamazsınız. Bu tür organizasyonlar izne bağlıdır. Devlet tarafından izin verilen bazı tarihi mekânlarda düğün yapabilirsiniz. Bunu genellikle özel organizasyon şirketleri düzenler. Bu mekânlarda düğün yapmak, az sayıda davetli olan düğünler için idealdir. Ayrıca bu mekânlarda her istediğiniz dekorasyonu ve süslemeleri yapamazsınız. Sadece izin verilen sınırda müdahale edebilirsiniz. Masa düzeni, ışık ve ses gösterileri hatta müzik sesinin desibel sınırı bile, mekânın belirlediği kurallarla sınırlıdır. Detayları, ilgili mekânların işletmelerinden alabilirsiniz.

  • Restoranlar

Genellikle aile arasında planlanan düğün merasimler için tercih edilen restoranlarda düğün töreni, yemekli olarak organize edilmekte ve sınırlı sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleşmektedir.  Bu organizasyon daha sade ve ekonomiktir. Davetli sayısı sınırlı olduğu için, bütçe dostu bir düğün mekânı olduğunu söyleyebiliriz. Kalabalık ve düğün telaşından uzak, eğlenceli ve tatmin edici bir organizasyondur. Mevsime göre değişen tercihinizi, açık bahçesi olan restoranlardan yana kullanabilirsiniz. Ya da dilerseniz geniş salonlu kapalı restoranları tercih edebilirsiniz. Hatta çoğu çift, taverna tarzı mekânları tercih ederek hem yemekli hem de müzikli bir düğün töreni yapmaktadır.  • Teknede Düğün

Yaz düğünlerinin en popüler düğün mekânı olan, teknede düğün organizasyonu diğer seçeneklere göre biraz daha pahalı bir alternatif olsa da, özellikle İstanbul’da yapılan düğünler unutulmazdır. Boğazın eşsiz güzelliklerine karşı yapılan teknede düğün organizasyonu, çiftler açısında favoridir. Işık ve ses gösterileri eşliğinde yapılan bu töreni, organizasyon firmaları düzenlemektedir. Bu düğün planını kendi başınıza organize etmeniz zordur. Bunun için profesyonel desteğe ihtiyacınız olacak. Bütçenize ve davetli sayısına göre tekne modeli seçebilirsiniz. Son derece lüks yatlar veya kalabalık düğünler için orta seviye tekneler tercih edebilirsiniz. Bu organizasyon, her şey dâhil sistemi ile yapılmaktadır. Yani tekne içi etkinlikler ve showlar, yemek mönüsü ve diğer hizmet dâhil şekilde sunulmaktadır. Son yıllarda oldukça tercih edilen bir düğün mekanıdır.

  • Sosyal Tesisler

Türkiye’de hemen her şehirde, belediyelerin sosyal tesisleri vardır. Bu tesisler, özellikle son zamanlarda lüks restoranlar ile yarışabilen kapasiteye sahip son derece kullanışlı mekânlar olmaya başladı. Sosyal tesiste düğün yapmak istiyorsanız, öncelikle ilgili belediyeden izin alıp tarih belirlemeniz gerekir. Diğer mekânlara göre, çok daha ekonomik bir düğün töreni yapabilirsiniz. Sosyal tesislerin çoğunda açık alan mevcuttur. Mevsime göre kapalı ya da açık alan tercih ederek organizasyon yapabilirsiniz.  İkram mönüleri de bütçenize göre şekillenmektedir.  • Kulüpler

Özel sosyal kulüpler veya gece kulüplerinde düğün yapmak, artık çok moda olmasa da yine de bazı çiftler tarafından tercih edilen bir seçenektir. Düğün mekânı olarak bu tarz kulüpleri tercih edebilirsiniz. Davetli sayısı sınırlı olsa da, fiyat açısından tercih edilebilir bir opsiyondur.

Düğün Mekânı nasıl seçilir

  • Düğün Salonları

Yıllardır en popüler düğün mekânı olarak kullanılan düğün salonları, son dönemlerde şaşırtıcı şekilde gelişmeye devam ediyor. Çok farklı etkinlikler ve sürprizlerin olduğu düğün salonları, listenin en favori mekânlarından biridir. Bulunduğunuz bölgeye göre değişen düğün salonları fiyatları, yine de en ekonomik seçeneklerden biridir. İkram mönüsünü kişiselleştirebilir ve orkestra seçebilirsiniz. Yani mevcut etkinlikleri kendi zevkinize göre değiştirebilirsiniz. Davetli sayısına göre, düğün salonu seçebilirsiniz. Bazı düğün salonlarının açık alanları da vardır. Yaz döneminde yapılan düğünler için idealdir. Düğün salonlarında tüm organizasyonu mekân yapmaktadır. Rezervasyonunuzu aylar öncesinde yaptırmanızda fayda vardır.  • Havuz başı Düğün

Lüks otellerin havuzları ve uygun bölümleri, düğünler için favori yerlerdir. Kocaman bir havuzun başında düzenlenen düğün organizasyonları, özellikle yaz düğünleri için mükemmel bir seçenektir. Özel mekânlarda veya otellerde bulabileceğiniz bu seçenek, çiftler için bir alternatiftir. Aslında otel düğünleri ve havuz başı düğün organizasyonları bir birine çok benzemektedir. Mevsime göre, seçilen otelin havuzu varsa, zaten düğün bu alanda organize edilir. Havuzun kenarına masalar sıralanır ve ona göre düzenleme yapılır.

Listelediğimiz bu 9 düğün mekânı, tercih yapmanızı kolaylaştıran seçeneklerdir. Tabi son seçenek ise, aile arasında ve evde yapılan geleneksel düğünlerdir. Genellikle bahçeli evlerde veya mahalle sokağında kurulan masalarda organize edilir. Hem ucuz hem eğlenceli bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu