Makaleler

Ev dekorasyonunda tarzınız nedir? Minimalist mi avangart mı?

Ev dekorasyonunda tarzınız nedir?

İşte birkaç öneri…

Ev dekorasyonuna çok önem veren ve evlerini göz alıcı, dikkat çekici aksesuarlarla dekore eden çok sayıda insan olduğunu görebiliriz. Bunları elde edebilmek için tüm zamanlarını çeşitli fikir ve öneriler üretmekle harcarlar ki hayallerindeki eve kolayca kavuşabilsinler. Fakat sıra evi dekore etmeye geldiğinde konuya yanlış açıdan bakmaktan ve eksik planlamadan kaynaklanan yaygın hatalar yapan insanlar da çoğunluktadır. Doğru seçimler yapmak kolay değildir. Vereceğimiz temel ipuçları ya da talimatlar, size yardımcı olacak  ve öneriler sağlayacak aynı zamanda başarılı ve etkili ev dekorasyonunu planlamada yardımcı olacaktır.
Temel olarak meselenin parayla bağlantılı olduğunu görebiliriz. Günlük yaşamda geçinmek için ayırdığımız bütçenin dışında para sorun olmazsa dekorasyon açıkça daha eğlenceli hale gelir. Öte yandan evinizi dekore ederken paradan tasarruf edebileceğiniz  ya da edemeyeceğiniz şeyler vardır.

Peki ya hangi renkler dikkate alınmalıdır? Bu, kişinin kolayca yapamayacağı kritik bir seçimdir. Ve unutmayın ki ilk gördüğünüz renge kapılmayıp, uygulamadan önce birkaç kez denemelisiniz.Eğer evin dekorasyonunda sanatsal bir işçilik yapmak istiyorsanız sırf bir ‘sanat uzmanı’ gibi gözükmek için pahalı şeylere yönelmemelisiniz. Diğer insanların bu işi sizin yerinize yapması da bir diğer seçenek olabilir. Aşırıya kaçmayıp, hoşunuza giden, anlamlı ve bilindik eserler seçmelisiniz.

Minimalizm dekorda az eşyaya dayalı bir düzen kurmaktır. Şimdi size minimalist anlayışı tanımlayacak birkaç öneri verelim.
İhtiyaç duyacağınız gerekli bazı şeyler; koltuk, nevresim takımı ve çerçeveler. Daha fazlası içinse;
Dekore edeceğiniz odayı göz kararı ölçün. Böylelikle minimalist oda anlayışına göre mobilyanın az veya geniş aralıklarla yerleşip yerleşmeyeceğini görebilirsiniz.
Mobilyalarınızın tamamını göz önünde bulundurmalısınız. Normalde sade ve çekici eşyaları seçerek kendi tarzınızı yansıtabilir ya da Chippendale, Asya ya da Amerikan’ın ilk çağlarına ait çok eski parçalar gibi klasikleri kullanabilirsiniz.

Bu aksesuarları düzgün bir şekilde gözden geçirmeniz gerekir. Küçük masaüstü aksesuarları dahi minimalizmi yansıtmalı ve sadeliklerini korumalıdır. Masa süsü olarak birkaç adet meyvenin bulunduğu bir tabakla sıkça karşılaşabilirsiniz.
Bütün pencereleri gözden geçirin. Jaluziler, sade storlar veya rüstik, tavandan yere kadar perdeler minimalist perde tarzlarının başlıca örnekleridir.

Ev dekorasyonunda tarzınız nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu