Makaleler

Evlilik teklifinden evvel yüzük fiyatları hakkında bilginiz olsun

Yüzük fiyatları…

Aradığınız kişi o mu? Artık durulma zamanınız geldi mi? Ya da sonunda sevdiğiniz kadına aşkınızı resmiyete döküp sonsuza kadar sizin olmasını ister misiniz? O zaman hiç durmayın. Bir an önce bu işi halledin fakat öncesinde size bir tavsiye; kadınlar teklif bekler. Yani nikah masasına oturmadan önce ona sormak zorundasınız. Neden bahsettiğimizi anladınız herhalde: güzel ve romantik bir sahne; ya ilk defa buluştuğunuz ya da tanıştığınız yer veya sadece ikinizin bildiği ve o kişinin hayatınızın aşkı olduğunu ilk fark ettiğiniz yer, mum ışığında bir yemek ve diz üstü çökmüşsünüz…elinizde ne var? Bir nişan yüzüğü! Bu tüm erkeklerin yaşayacağı o “evlilik teklifi” anı.

 
Bir evlilik teklifinde olması gereken üç şey vardır. Tabi ki ilki AŞK. İkincisi sevildiğini hisseden bir çift- bu siz oluyorsunuz. Ve son olarak YÜZÜK. Yüzüksüz bir teklif eksik kalır. Yüzük sonunda başardığınızın, gücünüzü toplayıp mâlum soruyu sorduğunuz ve “evet” cevabını aldığınızın bir simgesidir. Gurur duymanız gereken bir şeydir.
 
Unutmayın ki kıymetli hiçbir şey kolay değildir bu sebeple nişan yüzükleri de ucuz olmasını beklemeyin çünkü aşk ucuz değildir. Aynı zamanda da pratik zekâmızı kullanmalıyız, en büyük yatırımı evliliğinize yapmalısınız nikâha değil. Yani ne yapacağınızı bilmez bir şekilde yüzük satın almaya çıkmayın. Kendinize bir bütçe ayırın ve bu bütçenin el verdiği en iyi yüzüğü arayın. Bir başlangıç olarak kalite, boyut ve türüne göre tahmini tek taş fiyatlarını size verelim ki alışveriş yaparken sizi nelerin beklediği konusunda bir fikriniz olsun.
 
 
 
Klas Silver
 
Tek taş yüzükler genellikle pırlantadan yapılır çünkü pırlantalar bir kızın en iyi arkadaşıdır. Muhtemelen pırlantanın dört Csini biliyorsunuz. Bilmiyorsanız söyleyelim: Cut (kesim), Color (renk), Clarity (berraklık), Carat (karat).
 
Kesim yüzüğün parlaklığını belirler. Pırlantaya ışıltısını veren kesimdir. En iyi yüzük en parlak olanıdır. Parlaklığına göre kusursuz, çok iyi, iyi ve orta olarak kategorize edilir.  kesimin kalitesine göre farklı kesim türleri ve şekilleri vardır. En popüler kesim yuvarlak kesim veya briliant kesim tek taş yüzüklerdir ve yine en aranılan modellerden biri olan prenses kesime göre de daha pahalıdır. Yastık, Asscher, Zümrüt, Radiant, Klap, Oval, Damla ve Markiz adı verilen kesimler de mevcuttur.
 
Sırada renk var. Bu açıdan bakınca daha azı en makbûlüdür. Yani renksiz pırlantalar daha değerli ve pahalıdır. Renk alfabetik olarak değerlendirilir. D en berrak Z de en yüksek renk tonudur.
 
Üçüncü ölçüt berraklıktır. Kesimin en net olanı ve üzerinde en az leke olanı en pahalısıdır. Değerlendirme: Tertemiz (FL), İçi lekesiz- ufak yüzey lekeleri (IF), Çok küçük lekeler (VVS), Küçük lekeler  (VS), Küçük lekeler (SI) ve Gözle görülür lekeler  (I) şeklinde yapılır.
 
Son olarak karat ağırlığı büyük olasılıkla en aşına olduğunuz ölçüttür. Karat ağırlığı aslında pırlantanın büyüklüğüdür. Ve muhtemelen de yüzüğün fiyatını belirleyen en önemli kıstastır. Bununla beraber boyut özellikle fiyat konusunda herşey demek değildir. Bu dört C fiyatın belirlenmesinde bir bütündür. Ayrıca kuyumcunuzu da araştırarak, iyi seçin. Küçük çapta perakende satış yapan kuyumcularda da çok güzel, tek taş yüzükler bulmak mevcuttur. Hemen koşa koşa Tiffany&Co.’ya gitmeyin. Unutmayın hazinenin anahtarı hazineden daha pahalı olamaz. Markaya aldanmayın önemli olan eşiniz olacak hanımefendiye en uygun yüzüğü bulmanızdır.
 
<div>Yüzük fiyatları…</div>

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu