Makaleler

Gelinliğinizi Seçerken

Saray Tarzı
En önemli özelliği yüksek belli olmasıdır, eteği A tipi veya dar kesimli olabilir. Straplez, yani kolsuz ve askısız olabildiği gibi, uzun kollu uygulamalar daha klasik bir hava verir. Yüksek belli olduğundan, A tipi etek, kalın bel, geniş kalça gibi kusurları kapatır. Kısa boylular için de uygun bir modeldir. Kumaş sıkıca sarılırsa, küçük göğüsleri daha büyük gösterir. Kilolu ve iri göğüslülere tavsiye edilmez.
Kılıf Tipi
Vücuda iyice oturan bu model, hatları ortaya çıkardığı için, kilolu ve karnı belirgin olanlara tavsiye edilmez; daha kilolu gösterir. Armut tipli, kısa belli vücutlarda da altı kısmı daha geniş göstereceğinden önerilmez. Zarif, uzun boylu veya geniş omuzlu, köprücük kemiği belirgin olanlara yakışır, ancak geniş omuzlarda bantlar ince olmamalıdır. Minyon, narin ve orantılı vücutları da olduğundan daha uzun gösterir. Bu model için en uygun kumaşların başında jorjet, jarse, ipek saten ve ham ipek gelir.

Balo Tipi
Korseli ve tam boy eteği ile bu model, geleneksel ve resmi gelinliklerdendir. İnce belli, ince vücutlu, kum saati tipinde olanlara tavsiye edilebilir. Armut tipli vücutlar için straplez olarak uygulanırsa, dikkatleri üst kısma çekip, görünümü dengeler. Minyon tipli olanlara önerilmez fakat düşük bel hattı ile daha uzun gösterebilir.

Prenses A-Tipi
Her tip bedende kullanılabilen bu modelde, omuz veya göğüsten çan eteğe doğru inen dikişler vücudu daha uzun gösterir ve karnı belli olanlarla, kısa boylu, kısa belli ve narin, minyon tiplere tavsiye edilir. İri göğüslü olanlarda, açık veya V yaka ile orantı sağlanabilir.Uzun boylu; bel, göğüs, kalça ölçüleri birbirine yakın olanlar içinde de uygundur. Alt bedenin dökümlü kumaşlardan yapılmasıyla zarif görünür.

Balık Etekli
Dizlere kadar hatları sararak inip, devamında genişleyen bu model; zayıf,uzun ve orantılı vücutlarda güzel duru. Minyon, kilolu, kalın belli olanlarda kusurları belirginleştirir. Kuyruklu modelleri; uzun boylu, ince belli, orantılı hatlara sahip olanlar tercih edebilir. İpek şantung, ipek ziberlin veya ipek tafta ile uygulanabilir. Straplez, alt ve üst beden ölçüleri farklı olanlarda, sırt ve göğüs dekoltesi düzgün kişilere tavsiye edilir; zayıf ve kemikli olanları kilolu gösterir, iri göğüslülere yakışmaz. Üst taraf Fransız dantelle kapatılırsa daha asil durur. Alt kısımda ham ipek , tafta, ipek organze kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu