Makaleler

Kır düğünü planlaması ilk adımları

Kır düğünü planlaması…

Kır düğünleri, farklı yerlerde, farklı ortamlarda evlenmek isteyen çiftler için birebirdir. Bu düğünlerde davetli sayısı normalde şehirlerde yapılan düğünlere göre daha azdır, çünkü o kadar mesafeli gelecek daha az davetli vardır. Genelde bir kır düğünü genelde elli davetliyle olur, ancak eğer yer sıkıntınız yoksa bu sizin için bir üst sınır oluşturmamalı. Bir kır düğünü planlaması zordur, ancak bu süreci kolaylaştırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır.

Düğünü yapmak istediğiniz yeri seçin, eğer mümkünse orayı gezin. Bir kır düğünü hazırlarken insanların en çok karşılaştıkları problem ise, bütçenin kısıtlı olması ve düğünün yapılacağı yere gidip kontroller yapmanın çok fazla zaman almasıdır. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız ve düğününüzü Antalya’da yapmak istiyorsanız, sırf düğünü planlarken gidip gelirken binlerce lira harcayabilirsiniz. Bu yüzden bu süreci basitleştirmek için size yakın bir yerler seçebilirsiniz. Hem böylece, etrafınızdaki çevreye de yakın, istediğiniz kır düğününü de yapmış olursunuz. Ancak halen daha davet mekanına birkaç kez gitmekte faydalı olacaktır, eğer seçtiğiniz bir davet organizasyon firması var ise, mutlaka sizi yormadan size yardımcı olacaklardır.

Eğer İstanbul dışında bir sayfiye yerinde , örneğin Antalya veya Bodrum gibi bir yerde davet verecekseniz, düğün tarihinizi, sezonuna gelmeyecek şekilde seçin ki, orada konaklamak hem sizler için hemde davetli misafirleriniz için çok bütçeli olmasın . Mesela İstanbul’dan Kartepe’ye gitmek hem ucuz, hem de yazın Kartepe’de konaklamak çok hesaplı. Bunun nedeni Kartepe’deki ana endüstri kış turizmin üzerine kurulu olması, bu yüzden yazın fiyatlar çok uygun olacaktır. Bu mantıktan dolayı, Bodrum, Antalya gibi yerlerde de ilkbahar ya da yaz gibi mevsimlerde , otellerdeki odaların kapışıldığı ve fiyatların yüksek olduğu mevsimlerde, düğün planlamayın. Birçok tatil mekanının kimsenin olmadığı ve fiyatlarının çok düşük olduğu sezonlar vardır, bunları araştırın ve faydalanın.

Davetlilerinize mekana rahat ulaşmaları için çizimler hazırlayın. Kullandığınız turizm acentesine ya da kalacağınız otele ulaşım ile ilgili paketlerinin olup olamayacaklarını sorun. Bu paketlerden davetlilerinizin faydalanabileceğini belirtin. Prova yemeğini, resepsiyonu ve düğün seremonisini mümkün olabildiğince aynı yerde tutmaya çalışın. Bu davetlilerin daha az dolaşmasını sağlayarak davetlilerin stresini azaltır, böylece düğününüz herkes için daha keyifli hale gelebilir.

Kır düğününüz için bir davet organizasyon firmasından faydalanmalı düşünebilirsiniz. Mümkünse kır ve şehir dışı düğünlerinde tecrübeli olan bir davet firmasını seçin.

Kır düğünü planlaması…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu