Makaleler

Küçük Salonlar için 5 Dekoratif Fikir

Salon dekorasyon fikirleri arasında küçük birkaç çalışma yaparsanız eğer küçük salon dekorasyon örnekleri evinize daha rahat bir şekilde taşımış olursunuz. İç mekan dekorasyon uygulamalarını yerine getirmek için birkaç tane dekoratif fikir hemen geliyor.

Salona Eklenebilecek Açık Renk Örnekleri

Eğer salonunuzda panel veyahut duvar kağıdı yer almayacaksa bizce açık renklere hakim örneğin kum bejine önem verebilirsiniz. Küçük salonunuz sanki biraz daha açılmış olacak. Elbette bunu yaparken koyu ve pastel tonlarının olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca açık renge sahip bir salonda aydınlatma da yeteri kadar iyi yapılırsa tam olarak uyumlu hale geleceğini unutmayınız.

3D Salon Dekorasyonu

3D salon dekorasyon fikirleri arasında derinlik algısı oluşturması bakımından hızlıca döşenebilecek 3D paneller yer almaktadır. Bu şekilde fikrimize kulak verirseniz eğer daha geniş alanlar elde edebilirsiniz. İsterseniz duvarların bir bölümüne veya tam alanı kaplayacak şekilde her duvar bölümüne uygulayabilirsiniz. Bizim önerimiz klasik paneller yerine birkaç parçaya bölünmüş ve aralarında boşluk bulunanları mutlaka incelemeye almanızdır. Karşınızda 100’lerce farklı model olduğu için duvar renklerini de göz önüne alarak kıyaslamalarda bulununuz.

Küçük Salonlarda Mobilya Seçimi

Mobilyaların fazla olması alanların azalmasına neden olur. Belki bu konuda biraz geniş olmayan tercihler yapmak isteyebilirsiniz. Alanları hesaplayarak yeteri kadar olan kısımlarda karar kılın. İnsanlar salona giriş yaparken rahatça geçebilmeli ve etrafa takılmamalıdır. Uzun sohbetlerin anahtarı köşe koltuklarını tercih etmenizdir. Modern olmasının yanı sıra eğer duvar renkleri ile uyumlu tercihlerde bulunursanız daha gösterişli olarak dekorasyonu elde etmiş olacaksınız.

Perde Uzunlukları Nasıl Olmalı?

Perde uzunluklarının aşırıya kaçması ve yanlış tül seçimleri maalesef gün ışığının evinize az şekilde dolmasına neden olmaktadır. Küçük salonlardaki boğuk havayı oluşturacak birkaç kat halindeki ve zemine kadar uzanan perdelerdir. Bunun yerine biraz daha kısa ve bir kurdele ile toplayacağınız, saray havası andıracak türde olanları tercih edin.

Salonlardaki Aydınlatma İşlemleri

Salonunuzu biraz açmanın ve ferah hale getirmenin yolu yeteri kadar ışık almasını sağlamaktır. Güneş gören pencerelerin önünü kapatacak eşyalar kullanmayın. Ayrıca gün ışığını salonunuza geçmesini sağlayacak açık renk perdeler kullanın. Cam kenarlarına veya camın üzerine bazı yapıştırıcı süsler kullanacaksanız bunun negatif etkilerinin olup olmadığına dikkat edin. Bazen güneşi tam görmeyen evlerdeki dengeyi spot ışıkları kullanarak sağlayabilirsiniz. Abajurları seçerseniz daha zengin gösterişi sağlamanız da yerinde olacaktır. Odanızı karanlık halde bırakmamalısınız çünkü bu şekilde dar olan yerler sizlere daha küçük gözükecektir

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu