Makaleler

Ülkemizde ve bazı ülkelerde düğün gelenekleri….

Düğün gelenekleri
Her kültürün kendine özgü düğün gelenekleri var. Çinliler düğünden sonra yapma burun takmanın şans getireceğine inanıyorlar. Romanya’da Bereket ve başarı için gelinle damadın üzerine kilolarca çikolata dökülüyor. Finlandiya’da genç kızlar, gelinin tacını bulmak için körebe oynuyorlar. Türkiye’de ise hemen her şehrin hatta köylerin bile kendine özgü gelenekleri var. İşte bunlardan yaygın olanlar ve unutulmaya yüz tutanlar….Türkiye bir kültürler mozaiği kentlerdeki düğünlerle kırsal kesimlerdeki düğün geleneklerini hiç merak ettiniz mi ?

Kız isteme ve söz kesme
Erkek tarafı, oğullarının evlenmek istediği kızı ailesinden istemek üzere kız tarafının belirlediği bir tarihte kızın evine gider. Yanlarında çiçek ve çikolata  götürürler. Kız, misafirlere Türk kahvesi yapar. Biraz sohbetten sonra erkeğin babası ”Allah’ın emri Peygamber’in kavliyle” kızı babasından ister. Bazı adetlere göre a akşam söz kesilir ya da söz için gün belirlenir.
Unutulmaya yüz tutanlar
Erkek tarafı kızı istedikten sonra , kız tarafı adetten hemen cevap vermez; ”Kısmetse olur” diyerek düşünmek ve karar vermek için süre ister. Birkaç gün sonra dünür kız evine gidip ağızlarını arar. Eğer kararları olumlu ise erkek tarafı birkaç yakın akrabayla birlikte tekrar kız tarafına gider ve söz kesilir.

Nişan
Sözden sonra kararlaştırılan bir tarihte nişan yapılır. Yüzükleri erkek tarafı alır, nişanı kız tarafı düzenler. Eş dost bir araya gelip kutlama yapılır, gecenin ilerleyen saatlerinde aile büyüklerinden biri tarafından yüzükler takılır ve kırmızı kurdele kesilir. Ardından erkek tarafı kıza takı takar. Nişan günü düğünün tarihi kararlaştırılır.
Unutulmaya yüz tutanlar
Nişandan önce erkek tarafı kız tarafına nişan bohçası gönderir. Bohçada hem kız için hem de annesi ve varsa kardeşleri için hediyeler olur.

Kına Gecesi
Kına gecesi, düğünden bir önceki gece (artık 2 gün önce tercih ediliyor) kız evinde yapılır ve sadece kadınlar katılır. Sıra kına yakmaya gelince gelinin başına kırmızı bir yemini örtülür. Hazırlanan kınanın üzerine mum dikilir; kayınvalide, gelinin eline altın sıkıştırarak kınayı yakar, bu sırada ağlatma havası adı verilen türküler söylenir.
Unutulmaya yüz tutanlar
Kınanın yakılacağı gün kız evine bayrak asılır; bayrağın asılması düğünün başladığı anlamına gelir. Geline kınalık denilen renkli bir elbise giydirilir. Kına yakılana kadar davul zurna eşliğinde göbek atılır, halaylar çekilir. Herkes gelinle karşılıklı dans ederler, bu sırada geline para takılır.

Düğün
Davetliler gelin ve damadın ailesi tarafından kapıda karşılanır. Düğün mekanında nikahın kıyılacağı bir masa hazırlanmıştır. Gelin ve damat mekana birlikte girerler. Nikah memuru nikahı kıyar, karşılıklı ‘evet’lerin hemen ardından geline damat masanın altında birbirlerinin ayağına basarlar; kim önce basmışsa a ailede a kişinin sözünün geçeceğine inanılır. Nikah kıyıldıktan sonra gelin ve damat tüm davetlilerle tek tek selamlaşır. Davetliler gelin ve damada takı (veya para) takar. Düğün masraflarını erkek tarafı karşılar.

Çeyiz Asma
Düğünden birkaç gün önce yapılır. Erkek tarafı, gelinin çeyizini alıp çiftin evine götürmek üzere kızın ailesinin evine gider, eşyalar taşınırken, gelinin bir yakını çeyiz sandığın üzerine oturur ve damattan istediği bahşişi almadan kalmaz. Çeyiz damadın evine taşındıktan sonra gelin ve kız arkadaşları tarafından açılıp bir odaya özenle serilir. Çeyizde gelinin kendi elleriyle işlediği dantellerin, örgülerin, yatak örtülerinin , havluların ve geceliklerin yanı sıra iç çamaşırı, terlik, giysi, kilim ve banyo malzemeleri gibi pek çok şey bulunur. Daha sonra akrabalar, komşular ve yakın çevre gelinin çeyizini görmeye gelir.

Gelin Hamamı
Çoğunlukla düğünden önceki cuma günü yapılan gelin hamamı, düğünün en eğlenceli parçalarından biridir. Erkek tarafının kiraladığı bir hamamda iki tarafında kadınları toplanır. Çalgıcılar çağrılır. Göbek taşında yemekler yenir, şarkılar söylenir. Natır kadınları gelini güzelce yıkar. Bazı yörelerin geleneğine göre gelinin başına ipek bir örü örtülür ve para saçılır. Bazen ellerinde mumlarla gelinin etrafını saran kadınlar geline kına yakarlar. Gelin hamamı eğlencesinin yapılış nedenlerinden biri de, gelinin güzelliğinin yakın çevreye gösterilmesidir.

 

Dünyadan gelenekler
Kazakistan; Üç gün süren Kazak düğünlerinde aileler düğünden önce buluşup aldıkları hediyeleri ve çeyizi birbirlerine verirler.
Dubai; Damat ve gelin düğün gecesinden önce görüşmezler. Düğünler anne, baba veya diğer akrabalar tarafından düzenlenir.
Ukrayna ; Ukraynalılar konuklarına düğün pastası yerine Korovai adı verilen geleneksel ekmekten ikram ederler. Gelin arkadaşları tarafından düzenlenen bir mizansen ile düğünden kaçırılır. Bu da ülkenin uğradığı istilaları temsil eder.
Rusya ; Rusya’daki düğünlerde damat ve geline, sağlık, refah ve uzun hayatı temsil eden ekmek ve tuz verilir.
Hırvatistan ; Hırvat düğünlerinden hemen sonra davetliler kilise bahçesindeki kuyunun etrafına çember oluşturarak üç defa dönerler ve her biri, yeni çiftin doğurganlığını kutsamak için kuyuya bir elma atar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu