MakalelerEDİTÖRÜNÜZDEN

Nişan Bohçası

Nişan Bohçası Nedir?

Nişan bohçası kız ve erkek tarafının birbirleriyle tanışması, samimi bir ortamda hediyeleşmesi amacıyla yapılan bir gelenektir. Bohçanın içerisinde gelin ve damadın ihtiyacı olan eşyalar konulur.

İçine Neler Konur?

Geçmişten günümüze kadar klasikleşmiş belli başlı malzemeler konulsa da şimdi biraz daha değişerek çeşitlenmiş, ihtiyaca ya da zevke göre istediğiniz eşyayı koyabilirsiniz. Her yörenin kendi özelliklerine göre içine farklı eşyalar veya anneden, anneanneden kalma hatıralıklar konulabilir. Gelin, damadın anne ya da kardeşine hediyeler gönderebilir. Damat da gelinin ailesine aynı şekilde tamamen isteğe göre yapılabilmektedir.Gelin Bohçasına Neler Konulabilir?

Gelin bohçasını damat tarafı yaptığından öncelikle gelinle konuşması nelere ihtiyacı olduğunu öğrenmesi gerekir. Ana malzemeler her yerde aynıdır. Geleneğe göreneğe göre değişen şeyler elbette var. Bunu öncelikle öğrenerek hareket etmekte fayda var.  Gelin terliği, parfüm seti, ayna ve tarak seti, gelin bornoz takımı, gelin fantezi iç çamaşırları, gelin pijama takımı, gelin gecelik takımı ve makyaj seti, bir çift ayakkabı ve çanta, elbise hazır alınacak olanlar. İsteğe göre, cilt bakım seti, epilatör, bavul ya da valiz eklenebilmektedir. Bir de el yapımı olanlara bakalım; dantelli havlular, patik ve çoraplar, lif ve tülbent konulabilir. Bunlar genellikle evde annelerimiz tarafından yıllarca bekletilip hazırlanıp saklanan malzemelerdir. Hepsi el emeği göz nuru, sevgiyle, ince düşünceyle yapılmış, konulmuş hatıra olarak saklanır.

Damat Bohçasında Neler Var?

Damat terliği, iç çamaşırı takımı, kol düğmeleri, cüzdan seti, traş seti, kemer, mendil, resmi kıyafet, gömlek ve pantolon, damat pijama seti, kol saati, kimisi damadın bohçasına parfüm ve duş jeli de koyabilir. İsteğe göre, ropdöşambır alınır ya da damadın tarzına göre seviyorsa tespih konulabilir. Bir de çorap ve havlu eklenir. İsteğe göre not defteri ve mürekkepli kalem de konulabilir. Bohçayı kapatmadan üzerine süslü, güzel altın yaldızlı bir seccade konularak bohça kapatılabilir. Burada önemli nokta damadın istediği, sevdiği tarz bilinmeli çünkü emek ve para harcandığı için gerekli görülen malzemelerin alınması doğru olur.

Malzemeleri eskiden sandığa koyarlardı. Günümüzde ise, artık süslü valizlere konuluyor. Hangisini kullanmak isterseniz ikisi de olur. Saten kumaş parlak ve ipeksi göründüğü için daha estetik duracaktır. Eşyaları tek tek saten kumaşlara sarıp güzelce yerleştirebilirsiniz. Süsleme için de kurdele, tül veya simli ip tercih edebilirsiniz. Alternatif fikir olarak hazır alabilirsiniz. Esans olarak da kokulu mumları tercih edebilirsiniz.Nişan Bohçası İçin Alışveriş Nasıl Olmalı?

Uygun bir nişan alışverişi için önce ihtiyaçlar listelenmeli sonra gidilecek uygun ve kaliteli malzemeler alacağınız yerleri belirlemelisiniz. Liste yapmazsanız, gereksiz harcamalar yapabilirsiniz. Nişan bohçası alırken de kaliteli seçmeye özen gösterin. Görüntüsü güzel bir hediye sunmak değer verdiğinizi gösterir. Ayrıca eşyaları aldığınız mağazaların değişim yapıp yapmadıklarını öğrenin. Sonuçta birçok şey alacağınız için fikriniz değişebilir.  Hatıralar önemli, kalıcılığı ve unutulmazlığı sağlar, bu sebepten aldığınız eşyalar kaliteli olsun. Nişan alışverişine genellikle her iki tarafın aile üyeleriyle gidilir. Günümüzde yine bu gelenek devam etmekte ama çiftlerin gittiği alışverişler de var. Gelin ve damadın alışverişinin kendilerinin yapması aslında daha doğru çünkü kişi kendi ihtiyacını kendi görmeli, ayrıca gelin ya da damadın bu durumda rahatlığı söz konusu. Tabi yine gelin ve damadın istediğine kalmış bir durum.

Nişan Bohçası Hazırlandıktan Ne Zaman Sonra Verilir?

Geleneklere göre değişebilen bir durum olmakla birlikte genellikle nişan sonrasında aileler birbirlerine nişan bohçalarını götürüyorlar. Bazı yerlerde nişan öncesi bazı yerlerde ise nişandan sonra veriliyor.

Bu yazımızı okuyarsanız gündeminizde evlilik var gibi duruyor. Düğün Paketi Nedir? ve Düğün Masrafları Ne Kadar Tutar? gibi yazılarımızda bu süreçte ilginizi çekebilir ve ihtiyaçlarınıza cevap verebilir. Dilerseniz pinterest hesabımızdan da bizleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu